Wegetariańskie jedzenie w Berlinie to temat rzeka – długa, głęboka i porywająca. Pisałam już sporo o dobrym i niedrogim jedzeniu w Berlinie , ale dziś chciałabym się skupić na wegetarianizmie, a także weganizmie. Kilka słów o tym gdzie jeść, gdzie kupować i gdzie pójść, by przekonać się, że Berlin to miejsce idealne dla wegetarian.
Dlaczego Berlin?
Gdy w budce z kebabem czy hamburgerami, a nawet w restauracji pytacie o wersję wegetariańską to co dostajecie? Jeśli odpowiedź brzmi: danie mięsne bez mięsa, czyli bułkę z kapustą i sosami w przypadku kebaba lub talerz z ziemniakami i mizerią w przypadku restauracji to prawdopodobnie jesteście w Polsce. Takie przynajmniej ja mam wspomnienia sprzed kilku lat. I nie ma co narzekać, u nas przynajmniej definicja mięsa jest poprawna i nikt nie da nam boczku w przekonaniu, że „boczek to nie mięso” (kilka takich sytuacji opisałam w artykule o najgorszych krajach dla wegetarian).
W Berlinie niemal w każdym miejscu jest opcja wegetariańska. Zamiast mięsa dostaniecie grillowane warzywa, tofu, falafela czy konkretny kawałek sera. Bogactwo smaków wege jest ogromne, często oferty bezmięsne są znacznie ciekawsze niż te z kurczakiem czy wołowiną. Jest to całkowicie ok, tym bardziej, że dania wegetariańskie są zazwyczaj nieco tańsze. Produkty i substytuty wegetariańskie są ogólnodostępne. Tu naprawdę łatwo być wegetarianinem.
Gdzie jeść?
Na to pytanie najkrócej można odpowiedzieć: wszędzie. Niemal w każdym miejscu jest kilka opcji wegetariańskich, a zazwyczaj każde danie może zostać podane z tofu zamiast mięsa. Łatwiej byłoby wymienić miejsca, w których wegetarianie nie znajdą nic dla siebie, bo takich jest niewiele, a przynajmniej ja rzadko na nie trafiam. Najbardziej polecić mogę kuchnię azjatycką, która jest tu bardzo popularna i przyjazna wegetarianom. Wiele pysznych warzywnych dań można znaleźć w miejscach serwujących kuchnię tajską, japońską, wietnamską czy indyjską. Najmniejszy wybór dań bezmięsnych oferują restauracje chińskie.
Osobiście nie chodzę do typowo wegańskich czy wegetariańskich knajpek, bo nie czuję takiej potrzeby. Mogę jeść wspólnie ze znajomymi w lokalach, gdzie oni dostaną dania mięsne, a ja mogę się cieszyć pysznymi potrawami wegetariańskimi. Dla mnie nie jest problemem jedzenie w miejscu, gdzie przygotowuje się mięso. Możecie śmiało wejść do pierwszego lokalu z brzegu, który się wam podoba i na 95% będzie tam coś dla Was (jeśli nie jest to tradycyjna niemiecka kuchnia oczywiście!). Poniżej krótka lista lokali na wegetariańskie danie w Berlinie, jeśli nie chcecie ryzykować z przypadkowym lokalem (z podziałem na dzielnice).
Neukoln
Let It Be
Treptower Str. 90, 12059 Berlin
Prenzlauer Berg
Cat Tuong
Kastanienallee 89, 10435 Berlin
Fast Rabbit
Eberswalder Str. 1 (Oderberger Str.), 10437 Berlin
Habba Habba
Kastanienallee 15, 10437 Berlin
Mitte
YamYam
Alte Schönhauser Str. 6, 10119 Berlin
Der Imbiss
Kastanienallee 49 10119 Berlin
Peter Pane
Friedrichstraße 101, 10117 Berlin
Katjes Café Grün-Ohr (kawiarnia z wegańskimi żelkami robionymi na miejscu)
Rosenthaler Str. 32, 10178 Berlin
Friedrichshain
Hot Dog Soup
Grünberger Str. 69 (Gabriel-Max-Str.), 10245 Berlin
Schoneberg
Tianfuzius 天府子
Regensburger Str. 1 (Viktoria-Luise-Pl.), 10777 Berlin
Sklepy wegetariańskie
Food tracki i ryneczki z żywnością
Tą część mogłabym dodać do listy restauracji wegetariańskich, ale na Berlińskiej scenie kulinarnej rynki z żywnością
i food tracki odgrywają tak ważną rolę, że poświęcę im osobny akapit. Czasowe imprezy, których tematem przewodnim jest jedzenie jest o tyle fajne, że można je znaleźć w różnych częściach miasta w różnym czasie. Są albo stałym wydarzeniem (jak Tajowie gotujący w Preußenpark) lub jednorazowym wydarzeniem. Ja najbardziej lubię te śniadaniowe, ale także te wieczorne, które można połączyć z lampką wina. Na takich wydarzeniach znajduje się kilka czy kilkanaście pojazdów, w których przygotowywane są posiłki – hamburgery, naleśniki, pierożki i wszelakie inne pyszności. Wiele z nich jest wegetariańskich i wykonanych z produktów ekologicznych. Informacji o aktualnych wydarzeniach trzeba szukać w Internecie, na Facebooku czy na plakatach rozwieszonych w Berlinie.
The post Wegetariański przewodnik po Berlinie – gdzie jeść, co i za ile. appeared first on Backpakuje.